Onboarding pokolenia Z w Twojej Firmie

Rekrutacja talentów ma kluczowe znaczenie dla sukcesu każdej organizacji. Pracodawcy inwestują czas, pieniądze i energię na rekrutację najlepszych pracowników. Niestety zdarza się, że pracownicy opuszczają nowe miejsca pracy w ciągu pierwszych trzech miesięcy zatrudnienia [1, 2, 3]. Dlatego odpowiednio zaprojektowany onboarding jest niezwykle ważny, aby pracownicy szybko zaaklimatyzowali się w nowym środowisku.

Onboarding pracownika – dlaczego jest taki ważny?

Onboarding jest ważną częścią pomagania pracownikom w zrozumieniu ich nowego stanowiska i wymagań zawodowych. To proces wdrożeniowy, który pomaga im bezproblemowo zintegrować się z resztą firmy. Na onboarding składa się: zapoznanie pracownika z celami organizacji, jej wartościami, zasadami, obowiązkami i procedurami oraz wiąże się z uspołecznieniem pracownika w kulturze organizacyjnej [4].

W związku z tym, mądrą inwestycją jest zapewnienie wszystkim nowym pracownikom dokładnego, wydajnego i spójnego wprowadzenia do nowej organizacji, niezależnie od ich stanowiska, doświadczenia zawodowego oraz wieku.

Pokolenie Z na rynku pracy

W ostatnich latach do przedsiębiorstw przybywa coraz więcej osób z pokolenia Z, które jest dosyć specyficzne życiowo i na rynku pracy.

Pokolenie Z  to pokolenie, które dorastało w świecie nowoczesnych technologii. Osoby te charakteryzują się silną potrzebą zmieniania świata, stosunkowo częstymi zmianami pracy oraz potrzebą korzystania z nowoczesnych technologii i automatyzowania działań [5]. Głównymi zaletami osób z pokolenia Z jest łatwe przyswajanie nowych technologii, otwartość i elastyczność. Godnym uwagi jest fakt, że adaptacja do zmian zachodzących w firmie oraz nauka nowych rzeczy nie stanowią problemu dla osób z Pokolenia Z.

Co gra w sercu Pokolenia Z

Gdy osoby te wkraczają na rynek pracy, wkraczają na niego z określonymi oczekiwaniami, wartościami i przewidywaniami dotyczącymi swojego miejsca pracy. Nasuwa się pytanie, co zrobić aby sprostać oczekiwaniom nowego pracownika, tak aby nie rezygnował z nowej pracy jeszcze w trakcie wdrożenia.

Osoby z pokolenia Z mają idealistyczny obraz, że powierzona im praca jest znacząca i ekscytująca, i że ich pomysły będą realizowane przez ich przełożonych. Później okazuje się, że nowi pracownicy zaczynają odczuwać nudę, powtarzalność i przyziemność wykonywanych zadań. Dlatego ważne jest, aby w okresie wdrożeniowym pomóc pracownikom zrozumieć ich wkład i znaczenie ich pracy w sukces organizacji [7].

Wdrożenie dla Pokolenia Z

Pokolenie Z chce rozumieć wartości, wizje i cele strategiczne firmy. W związku z tym okres wdrożeniowy musi stanowić podstawę pomocy nowym pracownikom rozumieć wartości i cele firmy. Pracownicy należący do pokolenia Z potrzebują natychmiastowych informacji zwrotnych. Jako osoby przyzwyczajone do cyfrowego świata chcą otrzymywać informacje zwrotne natychmiast. Rozmowy z przełożonymi pomagają im zrozumieć priorytety. Ponadto uważają, że informacja zwrotna na temat ich wyników jest niezbędna do nauki, aby mogli skupić się na tym co poprawić w swojej pracy zamiast czekać na podsumowanie na koniec roku. Osoby z pokolenia Z dużą uwagę przykuwają do elastyczności i balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Częste rozmowy z przełożonymi budują silny fundament zaufania, co z kolei umożliwia im elastyczną organizację swojej pracy. Odmowa ze strony przełożonych odbierana jest przez pokolenie Z jako brak zaufania do pracownika [8].

Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Podsumowując, pokolenie Z posiada pewne wyobrażenia, oczekiwania i wartości, dlatego przełożeni już wtedy podczas rozmowy kwalifikacyjnej muszą przedstawić realistyczny obraz na temat firmy. Obraz ten musi być zaszczepiony w głowie kandydata, a następnie pracownika podczas onboardingu aby uniknąć wszelkich nieporozumień. Gdy zachodzą nieporozumienia między pracownikiem a przełożonym, bardzo często prowadzi to do słabych wyników pracy i dużej rotacji.

Potrzebujesz więcej informacji na temat onboardingu w Twojej firmie? 

Sprawdź: https://flexhr.pl/projekty-hr/doradztwo/doskonalenie-on-boardingu-i-adaptacji/

 

Źródła:

1] Acevedo, J.M. and Yancey, G.B. (2011), “Assessing new employee orientation programs”, Journal of Workplace Learning, Vol. 23 No. 5, pp. 349-354.

[2] Smart, B.D. (2012), Topgrading: The Proven Hiring and Promoting Method that Turbocharges Organizations, Penguin, New York, NY.

[3] Ellis, A.M., Nifadkar, S.S., Bauer, T.N. and Erdogan, B. (2017), “Newcomer adjustment: examining the role of managers’ perception of newcomer proactive behavior during organizational socialization”, Journal of Applied Psychology, Vol. 102, pp. 993-1001.

[4] Bauer, T.N., Bodner, T., Erdogan, B., Truxillo, D.M. and Tucker, J.S. (2007), “Newcomer adjustment during organizational socialization: a meta-analytic review of antecedents, outcomes, and methods”, Journal of Applied Psychology, Vol. 92 No. 3, pp. 707-721.

[5] http://pitd.org.pl/wp-content/uploads/2019/10/PITD-Transport-i-Logistyka-jako-strategiczna-branza-dla-polskiej-gospodarki.pdf

[6] Schroth, H. (2019), “Are you ready for gen Z in the workplace?”, California Management Review, Vol. 61 No. 3, pp. 5-18.

[7] Pradhan, S. and Jena, L.K. (2019), “Does meaningful work explains the relationship between transformational leadership and innovative work behaviour?”, Vikalpa: The Journal for Decision Makers, Vol. 44 No. 1, pp. 30-40.

[8] Chillakuri, B. (2020). Understanding Generation Z expectations for effective onboarding. Journal of Organizational Change Management.

Previous
Previous

Cała prawda o CV w rekrutacji

Next
Next

Jak wspierać pracowników i menedżerów w obliczu niepokojów światowych