Wyzwania HR – produkt i technologia

Wyzwania HR to cykl konferencji organizowanych przez Grupę Pracuj skierowany do osób zajmujących się działaniami HR-owymi. 11. października, podczas spotkania we Wrocławiu, Joanna Bogdan z FlexHR prowadziła warsztaty dotyczące projektowania nowoczesnego procesu rekrutacyjnego.

Jak sama nazwa cyklu konferencji wskazuje, spotkania te poświęcone są zagadnieniom, z którymi mierzą się aktualnie pracownicy HR: zmieniające się oczekiwania kadry menadżerskiej, mniejsza aktywność rekrutacyjna kandydatów czy zmieniające się sposoby docierania do nich. Obraz tych trendów w przeobrażaniu się działań HR-owych podsumowywany jest przez ekspertów, którzy te zmiany obserwują, badają, czy wreszcie – w nich funkcjonują.

Wrocławskie spotkanie podsumować można byłoby dwoma słowami: technologia i produkt.

Podczas prelekcji wielokrotnie podkreślano fakt, że firma oraz stanowisko są pewnego rodzaju produktami, które pracownicy HR mają „sprzedać” kandydatom, by pozyskać ich do współpracy. I choć z takim rozumieniem działań HR-owych można polemizować (sami prelegenci od czasu do czasu również stawiali w tym miejscu znak zapytania), to niewątpliwie powszechnym trendem jest, że rekruterzy muszą łączyć w sobie umiejętności rekruterskie (w szerokim tego słowa znaczeniu) z kompetencjami marketingowymi, PR-owymi, sprzedażowymi i wieloma innymi. Wydaje się, że właśnie w kierunku wielozadaniowości świat HR zmierza, jak wynika z prelekcji usłyszanych we Wrocławiu, a co w dyskusjach na sali konferencyjnej i podczas przerw potwierdzali uczestnicy.

Drugim aspektem podkreślanym podczas wrocławskiego spotkania była technologia, wykorzystywana na wszystkich etapach pracy działów HR: od poszukiwania kandydata, poprzez ułatwienie procesu rekrutacyjnego po people management.

Zagadnienia aktualnych oczekiwań wobec zespołów HR-owych, wynikających z konieczności przyspieszenia procesów podjęła nasza reprezentantka, Joanna Bogdan. Podczas warsztatów (jedyne zajęcia o charakterze praktycznym zaplanowane przez organizatorów!) Joanna przypomniała uczestnikom, że w czasach, gdy kandydaci aktywnie poszukują pracy pomiędzy innymi obowiązkami, a kandydaci nieaktywni otwierają zaproszenia do udziału w rekrutacji podczas przerwy śniadaniowej, komunikaty do nich skierowane powinny być krótkie i konkretne. Ponieważ jednak, mimo coraz powszechniejszego użycia nowych technologii, pracy zdalnej i w zespołach rozproszonych, nadal ważne są relacje międzyludzkie, to podczas warsztatów zasugerowane zostały rozwiązania, które by te potrzeby kandydatów zaspokajały.

Jeśli ktoś nie brał jeszcze udziału w tegorocznych Wyzwaniach, jest jeszcze okazja. 24. października (Kraków) i 22. listopada (Poznań). My będziemy!

Recommended Posts
Napisz do nas

Nieczytelne? Zmień tekst.

Wpisz szukane wyrażenie i naciśnij Enter